jak cestovat levne

Jak cestovat levně?

Jak levně cestovat a ušetřit peníze při každé cestě?

Cestování může být drahé, ale to neznamená, že musíte vynaložit spoustu peněz na každou cestu. Existuje mnoho způsobů, jak ušetřit peníze při cestování a stále si užít všechny dobrodružství a zážitky, které cestování nabízí. Zde je několik tipů, jak levně cestovat:

1. Plánujte s předstihem

Čím dříve začnete plánovat svou cestu, tím větší šanci budete mít na nalezení levných letenek a ubytování. Můžete využít nabídek first minute cestovních kanceláří nebo hledat ubytování a lety na vlastní pěst (druhá možnost zpravidla vychází levněji, ale i v rámci first minute můžete narazit na výrazně zvýhodněné nabídky).

2. Vyjeďte na poslední chvíli

Kdo nerad plánuje, může se mu líbit hned náš druhý, opačný, tip. Využijte last minute nabídek a vyjdeďte na dovolenou na poslední chvíli. Levnější jsou jak samotné letenky, tak celé zájezdy u cestovních kanceláří.

3. Hledejte levné letenky

Sledujte nabídky na stránkách jako je Kayak, Honzovi Letenky nebo Zaleť si a použijte nástroje jako je alert cenových změn, abyste mohli najít nejlepší ceny. Pokud je vám jedno kam poletíte, levné letenky najdete vždy.

4. Ubytujte se jinak

Místo hotelu zvažte ubytování v Airbnb nebo hostelu, kde můžete ušetřit peníze. Dalíš možností je Couchsurfing, kdy bydlíte u místních „zdarma“ výměnou za společně stávené chvíle, vzájemné vzdělávání o vašich kulturách a třeba nějaké ty domácí práce (např. umyté nadobí po večeři potěší každého hostitele).

5. Využijte veřejnou dopravu

Taxi (nebo Uber) mohou být drahé, zatímco veřejná doprava je levnější a umožní vám lepší poznání města. K hledání MHD, zstávek a času odjezdů po celém světě skvěle poslouží Google Maps aplikace v mobilu.

6. Využijte slevových kuponů a voucherů

Existuje mnoho služeb, jako je TravelKing, Zážitky.cz nebo Adrop (nebo můžete využít mezinárodní Groupon), které nabízejí slevové kupony na různé aktivity a služby během cestování, jako jsou vstupenky do muzeí, jídlo, ubytování, ale i samotné zájezdy. Tyto vouchery vám mohou pomoci ušetřit spoustu peněz a zároveň se bavit.

7. Jezte jako místní

Vyhněte se turistickým restauracím a jezte jako místní, což vám umožní vyzkoušet místní jídlo za menší cenu. Takové restaurace se nejlépe hledají, ppokud znáte nějaké místní. Pokud ne, snažte se vhynout typicky truistickým a rušným místům. Cena jídla se v zapadlých uličkách oproti turistickým zónám může lišit i dvojnásobně (zálěží na lokaci samozřejmě).

8. Vařte si

Pokud máte možnost, vařte si v destinaci sami a neutrácejte zbytečně v restauracích. Nákup potravin v obchodech vyjde zpravidla levněji, než pravidlné stravování v restauracích. Ušetříte tak obzvlášť, pokud cestujete ve více lidech.

9. Cestujte autostopem

Dřímá ve vás dobrodruh? Pak zkuste cestovat stopem. Stačí vám batoh a zvednutý prst u silnice. Takto zle cestovat po celém světě. Inspirovat se můžeze např. zkušeným cestovatelem Slávkem Králem, který cestuje stopem se svou fenkou Correy.

10. Jezděte na lehko

Čím méně si toho sbalíte, tím nejen, že se vám bude cestovat pohodlněji, ale také leckdy ušetříte. Především pokud letíte letadlem. Spousta nízkonákladových společností vás nechá letět s osobním zavazadlem za velmi levnou cenu. Připlácíte si jak za větší příruční zavazadlo, tak za kufr k odbavení.

11. Cestujte po Česku nebo Slovensku

Chcete-li výrazně ušetřit, vyjeďte na dovolenou po Česku či Slovensku. Plno krásných míst máme totiž i v naší krásné krajině. Můžete vyrazit na romantickou dovolenou do Wellness, na rodinnou dovolenou do aquaparku nebo zkrátka do krásné přírody na Šumavě, v Beskydech či v Tatrách.

12. Snažte se cestovat mimo sezónu

Ceny letenek a ubytování během sezóny mohou být vysoké, zatímco mimo sezónu se ceny často snižují. Navíc cestování mimo sezónu vám umožní vidět místa bez davů turistů a užít si je v klidu. Na dovolenou k moři můžete např. zajet do Chorvatska v září nebo v květnu, kdy je příjemné počasí, ale ceny jsou levnější a lidí je méně.

13. Hledejte alternativní turistické destinace

Známé turistické destinace jsou často drahé a přeplněné. Hledejte méně známá místa, která nabízí stejné zážitky za menší cenu.

14. Snažte se vyhnout sezónním událostem

Pokud cestujete do místa, kde se koná sezónní událost, jako jsou například svátky nebo festivaly, ceny ubytování a jídla mohou být vysoké. Snažte se cestovat mimo tyto období, abyste mohli ušetřit. Příkladem může být Řím během Velikonoc nebo Rio de Janeiro během karnevalu.

15. Berte si s sebou kosmetiku v lahvičkách

Veškerou kosmetikua drogerii si s sebou mžůete vzít už z domu. Nemusíte kupovat vše nové v destinaci. Včetně opalovacího krému nebo zubní pasty. I pokud cestujete jen s příručním nebo osobním zavazadlem, můžete si levně pořídit malé plastové lahvičky, do kterých šampony a krémy přeijete. Existuje dokonce speciální cestovní lahvička na odstříkání parfému.

Cestování nemusí být drahé. Tyto tipy vám pomohou ušetřit peníze a užít si cestování naplno. Nezapomeňte, že cestování není o tom, kolik peněz utratíte, ale o zážitcích a vzpomínkách, které si z něj odnesete. Tak co, necháte se inspirovat a vyrazíte na cestu?


Posted

in

by